Ozdravné pobyty

 

  • Rehabilitačně ozdravný zimní pobyt:hory – sjezdové lyžování, běžky, boby, sáně, monoski, snowboard, procházky zimní krajinou.
  • Rehabilitačně ozdravný letní pobyt: moře – plavání, brouzdání, šlapání vody, chůze v písku, chůze po oblázcích, slunění.
  • Zájmové kroužky: plavání, sportovní, spinning, jóga,
  • Vzdělávací a poznávací pobyty: spolupráce se speciálními zařízeními v Nizozemí, Slovensku, Německu.

Zimní ozdravný pobyt v Jeseníkách 2009

Termín: 8. 3. – 14. 3. 2009

 

Místo: Jeseníky – chata Barborka Za účelem ozdravného pobytu v horském prostředí byla zvolena atraktivní a turisticky oblíbená lokalita Jeseníků - Ovčárna s ubytováním na horské chatě Barborka (1340 m.n.m.).  Lokalita byla vybrána zejména z důvodu širokého výběru aktivit: sjezdového a běžkařského lyžování, každoročně kvalitních sněhových podmínek, velkého výběru turistických destinací a atraktivnosti prostředí.

Skupina sjezdové lyžování se věnovala postupnému výcviku a zdokonalování ve sjezdových technikách (základní pohyb na lyžích, zastavení, pluh, oblouk v pluhu, smýkaný oblouk, řezaný oblouk - carving) podle stupně vyspělosti v různě obtížných podmínkách. Skupina žáků s diagnózami umožňujícími běžkařský výcvik absolvovala během týdne základní abecedu pohybu na běžkách především v turistickém tempu. Na odpočinkový den byl do programu zařazen výlet do lázeňské obce Karlova Studánka, která se pyšní jedním z nejčistším ovzduším v ČR. Měli jsme možnost navštívit rehabilitační bazénový komplex s termální vodou a mnoha druhy masážních tryskek. Vedle bazénu je nevšední atrakcí tepidarium, umožňující relaxaci v suchém i vlhkém teple a finská sauna. Skupina nelyžařů měla možnost navštívit stanici horské služby na Ovčárně, Kurzovní chatu a pro velké sněhové srážky nebyla možnost uskutečnění delších výletů. Proto byl vytvořen náhradní program. Proto jsme v okolí chaty a vytvářeli shěhové stavby (iglů, sněhuláky, tunely apod.), případně hráli interaktivní společenské hry. Ve večerních hodinách, po lyžařském výcviku byl připraven doplňkový program (přednáška základů lyžování s videoprojekcí, přednáška a beseda s členem Horské služby, společenské hry a videoprojekce). Žáci se během ozdravného pobytu seznámili se základními pravidly o bezpečnosti pohybu a chování na horách, osvojili si základy sjezdového lyžování a základy v běhu na lyžích. Vzhledem k tomu, že se jedná o žáky se specifickými zdravotními problémy, měl týden strávený v čistém horském prostředí pozitivní vliv na jejich zdravotní i psychický stav. Pro ty, kteří jsou po většinu času závislí na vozíku,  jde zřejmě o jednu z ojedinělých možností návštěvy hor. S organizací akce také velmi pomohlo Občanské sdružení NADĚJE pro pomoc tělesně postižené mládeži, které žákům finančně a materiálně přispělo. Dále děkujeme firmě Technické sítě Brno, která přispěla finančním darem.                                                                                                                             

Tomáš Ulbrich


Letní ozdravný pobyt v Bulharsku 2010

Termín: Termín: 13. – 20. 6. 2010

 

Místo: Bulharsko, Primorsko

Počet účastníků: 12 (9 žáků, 2 vychovatelky, 1 asistentka)

 

Rehabilitačně ozdravný pobyt se uskutečnil v letovisku Primorsko, které se rozkládá na poloostrově, k němuž přiléhají dvě nádherné pláže – jižní a severní, jejichž celková délka je více jak 10 km. Tyto pláže jsou vyhledávány především kvůli bělavému písku a krásné čisté mořské vodě.

 

Doprava z Brna do Burgasu byla zajištěna letecky tam i zpět, další cesta do místa pobytu pak autobusem.

Ubytováni jsme byli v rodinném hotelu Valex, ve dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. K dispozici jsme měli také venkovní bazén přímo u hotelu.

V restauraci Alexandria Club Restaurant bylo zajištěno stravování formou švédských stolů.

Ozdravného pobytu se zúčastnili vybraní žáci školy s různým postižením.

Hlavní náplní bylo rehabilitační plavání, koupání v moři, pohybová cvičení ve vodě a kulturně poznávací akce.

Každý den jsme trávili co nejvíce času pobytem venku a užívali si tak příznivého přímořského klimatu. Dopoledne i odpoledne jsme obvykle absolvovali cestu k moři, písčitá pláž se nacházela asi 500 m od hotelu. Vstup do moře byl pozvolný, voda čistá a přiměřeně teplá. Na pláži bylo možné pobývat pod slunečníky. V mořské vodě probíhalo rehabilitační plavání, brouzdání, chůze v mělké vodě a pohybová cvičení ve vodě. Relaxační pobyt na pláži byl spojený s přiměřeným sluněním.

Večer jsme chodili na vycházky kolem pobřeží, do města za nákupy, za poznáním neznámého prostředí a orientace v něm.

Kulturně poznávací akce byly směřovány k historii Bulharska, které vedly k prohloubení dějepisných znalostí.

Kulturní tradice byly podtrženy probíhajícím mládežnickým folklórním festivalem, který zrovna v Primorsku probíhal. Žáci tak mohli sledovat tance a poslechnout si písně nejenom bulharské, ale i dalších států jako Litva, Moldavsko, Ukrajina, Rusko. Také Česká republika tu měla svého zástupce.

Příjemným zážitkem byla cesta lodí do starobylého města Nesebru, kde se žáci seznámili s jeho historií a architekturou. Historické město Nesebr patří mezi památkově chráněná území UNESCO.

Dále jsme navštívili malebné rybářské městečko Sozopol, pro které jsou typické domy obložené dřevem. Dodnes jsou zde významné památky připomínající helénskou epochu.

Také jsme se zúčastnili večerního výletu do nedaleké stylové vesnice, kde byla večeře, folklorní program, lidová a moderní hudba, tanec, různé atrakce a chůze bosýma nohama na rozžhaveném uhlí - nestinarský tanec.

Pro žáky měl pobyt u moře nejen význam zdravotní a vzdělávací, ale pro většinu žáků byl spojen s úplně novými zážitky. Většina jich letěla poprvé letadlem, poprvé se koupali v moři, pluli lodí po moři a někteří byli poprvé v zahraničí.

Ozdravný pobyt se uskutečnil ve spolupráci s OS Naděje, které také přispělo nemalou finanční částkou.