Projekt 4-výměny - EQUAL

 

4. – 11. 10. 2008 Jastrzebia Gora – Polsko

Ve spolupráci s naším občanským sdružením Naděje se nám podařilo uskutečnit výměnný mezinárodní pobyt v Polsku.

Setkání se uskutečnilo ve dnech 4. – 11. října 2008 v přímořském městečku Jastrzebia Gora a účastnili se jej středoškoláci z Polska, Slovinska a Turecka.

Naši školu prezentovali vybraní žáci, kteří si pobyt zasloužili svými dobrými studijními výsledky. Ale nečekala je pouze zábava, ale museli také zapojit své mozkové závity. Během pobytu se účastnili tzv. workshopů, na kterých se formou různých her a soutěží diskutovalo na celkem vážná témata jako je diskriminace, domácí násilí a rovnost vztahů mezi muži a ženami. Veškerá komunikace probíhala v angličtině, takže žáci měli možnost použít v praxi svá naučená slovíčka.

Po práci nás naši polští kamarádi vzali na výlet do krásných přístavních měst Gdyňa a Gdaňsk a provezli na lodi po Baltském moři. Večery patřili žákům jednotlivých zemí, kteří vytvořili malý zábavný program pro ostatní a představili svou zemi. Tam jsme měli příležitost ochutnat dobroty tradiční kuchyně, např. tureckou baklavu nebo polský žurek, či tančit turecké tance.

Naším žákům pobyt přinesl nové kamarády, možnost seznámit se a porovnat rozdíly mezi jednotlivými zeměmi, v praxi použít angličtinu a mnoho zkušeností i zábavy. Pokud se vše podaří, tak bychom se chtěli setkat opět, například v Turecku, kam jsme byli pozváni.

                                                                                                                                             Tomáš Ulbrich